Lední hokej

Počátky ledního hokeje se datují do 19. století v Kanadě, kde se úpravy moderního hokejového zápasu hrály v ledových podmínkách. Od té doby se tento sport stal jedním z největších na světě s hlavními účastníky pocházejícími ze Severní Ameriky. NHL (National Hockey League) je největší liga na světě a v současné době každý rok prodělává miliony dolarů.

Co je cílem ledního hokeje?

Cílem hry je trefit puk do soupeřovi branky. Pokaždé, když se puk dostane do branky, je tomuto týmu udělen jeden bod. Puk může projít kolem hráčů na ledě a úkolem soupeře je pokusit se zabránit druhému týmu ve skórování. Tým s největším počtem gólů na konci hry je vyhlášen vítězem. Pokud zápas skončí nerozhodně, hra půjde do prodloužení, pokud ani nastavený čas nenajde vítěze, tak budou samostatné nájezdy, z kterých vzejde vítěz.

Pravidla ledního hokeje

  • Hra začíná ve středovém kruhu vhazováním. To je místo, kde rozhodčí vhodí puk mezi dva soupeřící hráče, kteří bojují o puk tzv. buly, aby získali puk pro svůj tým. Vhazování může být také použito k obnovení hry po přerušení v jakékoli útočící nebo bránící zóně.
  • Hráči mohou použít fyzickou sílu k získání puku od soupeře. Body checking lze použít, ale není zakázán v oblasti zad nebo nad výškou ramen.
  • Hráčům, kteří se dopustili menšího trestu, bude nařízeno opustit led na dvě minuty a jejich tým bude hrát po tuto dobu se 4 hráči. Pokud soupeřící tým vstřelí gól během těchto dvou minut, může se tento hráč okamžitě vrátit na hřiště.
  • Menší trest může zahrnovat podražení soupeře holí, držení buď holí nebo rukama, hákování holí nebo tělem, faul na hráče bez puku.
  • Velké tresty budou mít za následek opuštění hráče z ledu až na 5 minut. Ty mohou zahrnovat rvačky, způsobování vážného zranění soupeřovým hráčům nebo pokračující drobné přestupky. Po osobním trestu se můžete vrátit na led, při větším faulu na 5 min + 10 min do konce utkání do zápasu už nezasáhnete.
  • Každá hra trvá tři 20minutové úseky. Při každém přerušení hry se hodiny hry zastaví a jakmile v každém období uplyne čas, hra se okamžitě zastaví.

Ledové kluziště

Hraje se na ledové ploše o rozměrech zhruba 61 m na délku a 30 m na šířku. Kluziště je rozděleno na tři hlavní části. Střední část je neutrální zóna a zahrnuje středový kruh, kde hry začínají. Na obou stranách neutrálního pásma jsou útočná a obranná pásma, jejichž určování je určeno podle toho, který tým má v daný okamžik puk. V každé útočné a obranné zóně jsou dva kruhy a body vhazování v koncové zóně. Je zde brankoviště, což je půlkruh obklopující branku. 

Počet hráčů v poli

Každý tým může mít maximálně 20 hráčů. Z těchto 20 hráčů může být v jednu chvíli na ledě pouze šest. Zbytek bude použit jako náhradník, ale může přicházet a odcházet ze hry tak často, jak je potřeba. Šest startujících zahrnuje brankáře a 5 hráčů v poli. Zatímco každý hráč dostane pozici, hráči se mohou volně pohybovat po ledě, jak chtějí. Pouze brankář smí jen do poloviny hřiště.

Vybavení hráčů

Každý hráč bude mít svou vlastní hokejku spolu s bruslemi a řadou vycpávek, které mohou zahrnovat obličejovou masku, helmu, polstrované šortky, ramenní vycpávky, chrániče paží a rukavice. Každý gólový tendr bude mít stejné, ale v mnohem hustším měřítku, protože budou mnohem častěji v palebné čáře puku.

Hráči trefují to, čemu se říká „puk“. Puk je těžký předmět vyrobený z husté pryže a váží zhruba 6 uncí. Puk je zasažen buď hokejkou hráče nebo nohou, ale v žádném bodě nemůže s pukem manipulovat jiný hráč než brankář.

Bodování

Aby hráč dal gól, musí zasáhnout puk přes brankovou čáru. Mohou k tomu použít jakoukoli část těla nebo hůl, ale nemohou použít ruku. Aby byl puk považován za gól, musí celý puk překročit čáru. V profesionálních ligách, jako je NHL, má branková čára procházející přes ni senzor, který signalizuje, kdy puk zcela přešel čáru. V amatérských ligách se bere v úvahu úsudek rozhodčích.

Vítězství ve hře

Aby jeden tým vyhrál zápas, musí vstřelit více gólů než jeho soupeři. Pokud je zápas nerozhodný, hra jde do prodloužení a hraje se další čtvrtina, dokud jeden z týmů neskóruje. Tým, který jako první skóruje, vyhraje.

Zdroje: Rulesofsport.com

Napsat komentář