Pozemní hokej

Hra, kterou hraje mnoho zemí po celém světě. Nejlepší země v pozemním hokeji zahrnují Indii, Pákistán, Nový Zéland, Nizozemsko a Velkou Británii. Vrchol tohoto sportu přichází v podobě olympijských her, kde je od svého obnovení v roce 1928 jedním z nejnavštěvovanějších sportů.

Co je cílem pozemního hokeje?

Cílem je trefit míček za pomocí hole do soupeřovi branky. Pokaždé, když se míč dostane do branky soupeře, je tomuto týmu udělen bod. Tým s největším počtem gólů na konci hry je vítězem. V případě, že oba týmy vstřelí stejný počet gólů, dochází k remíze.

Pravidla pozemního hokeje

 • Každý tým se skládá z 11 hráčů a 6 náhradníků.
 • Každý hráč má hokejku, kterou může k odpalu použít pouze jednu stranu hokejky (spodní zahlou část).
 • Gól je vstřelen, když je míč úspěšně trefen do soupeřovy branky z oblasti 16 yardů.
 • Míč musí být přihrán nebo driblován pomocí hokejky a žádná jiná část těla se nesmí úmyslně dostat do kontaktu s míčkem.
 • Faul nebo porušení je odhlášeno, když hráč:
  • Záměrně se snaží odpálit míč jiného hráče s úmyslem tomuto hráči ublížit.
  • Záměrně použitá část těla k pomoci při pohybu nebo zastavení míče.
  • Odpálí míček zaoblenou stranou své hokejky.
  • Zvedne hůl nad výšku pasu.
  • Udeří holí do protivníka, aby narušil hru.

Počet hráčů v poli

Každý tým se skládá z 11 hráčů – 1 brankáře a 10 hráčů v poli. Hráči v poli se skládají z obránců, záložníků a útočníků. Pozice se bude lišit v závislosti na formaci, kterou tým hraje. Není příliš neobvyklé, že tým nemá na konci zápasu žádného brankáře, když se snaží srovnat utkání.

Hřiště na pozemní hokej

Hřiště je 92 metrů dlouhé a 55 metrů široké. Má tři čáry probíhající přes šířku hřiště, což jsou dvě 23 metrové čáry a poloviční čára, které hráčům označují určité části hřiště. Na každém konci hřiště je branka, která je široká 3,7 metrů. Kolem branky je čára 15 metrů, což je jediná sekce na hřišti, ze které mohou hráči střílet. Gól vstřelený mimo čáru 15 metrů nebude uznán.

Vybavení hráčů

Tvrdý míč se používá v hokeji spolu s tím, že každý hráč má dřevěnou hůl. Střílet lze pouze plochou stranou hole a každému hráči, který používá zadní stranu, bude odpískán faul. Hůl lze otáčet a zasáhnout míč oběma způsoby. Pro ochranu hráči nosí chrániče holení a zubů. Brankáři nosí mnohem více vycpávek, protože míč letí jejich směrem častěji. Obličejová maska, helma, polstrované rukavice, hrudní chránič a chrániče nohou – to vše je součástí oblečení pro brankáře. Někteří hráči také nosí masky na obličej.

Bodování

Gól je vstřelen, když hráč zasáhne míč mezi tyčemi branky a přes čáru z oblasti 15 metrů. Míč musí být zasažen hokejkou hráče a jakékoli použití těla bude označeno jako přestupek a gól neplatí. Góly mohou být vstřeleny z trestných rohů, které jsou uděleny při faulu v oblasti 15 metrů. Z pokutového rohu se všechny bránící týmy seřadily na své brankové čáře. Když je míč odehrán zpět, spoluhráč zastaví míč dříve, než jiný udeří na branku.

Vítězství ve hře

Utkání rozhoduje tým s největším počtem gólů na konci hry. Každá hra trvá dva 35ti minutové poločasy s 5 minutovou přestávkou. V případě, že skóre bude na konci 70 minut stejné, hra skončí remízou.

Zdroje: Rulesofsport.com