Kanoistika

Kanoistický slalom známý jako „Whitewater Slalom“. Vodní sport, kde sportovci projíždějí na lodích, které ovládají pádly skrz řadu bran v peřejích divoké vodě. Pokoušejí dokončit trať v co nejrychlejším čase. Dva typy lodí používaných v závodě kanoistického slalomu jsou kanoe a kajakové lodě.

Kanoe slalom se poprvé objevil jako soutěžní sport již ve 40. letech 20. století, i když na rozdíl od kanoe sprintu se stal stálicí na olympijských hrách až v roce 1992. Francie a Slovensko zaznamenaly velké úspěchy v olympijských slalomech, zatímco Česká republika, Španělsko a Německo také získalo zlaté medaile.

Co je cílem kanoistického slalomu?

Dokončit trať v co nejrychlejším čase. V olympijském kanoistickém slalomu se soutěží ve pěti soutěžních disciplínách.

  • Slalom muži C1 : Jeden muž v jediné kanoi
  • Slalom muži C2 : Dva muži na dvojité kánoi
  • Slalom muži K1 : Jeden muž v jednokajakové lodi
  • Slalom ženy K1 : Jedna žena v jednokajakové lodi
  • Slalom ženy C1 : Jedna žena v jedné kánoi

Pravidla slalomu

  • Tiebreky: Sportovci absolvují během rozjížděk dvě jízdy na trati. Pokud jsou po obou jízdách nějací sportovci vyrovnaní, všichni postoupí do semifinále. Pokud jsou nějací sportovci ve semifinále vyrovnaní, opět všichni postoupí do finále. Pokud dojde k vyrovnanému výsledku během finále, zlatá medaile bude sdílena všemi loděmi, které se dělí o první místo.
  • Penalty: Sportovci mohou být penalizováni za nedodržení pravidel a předpisů během soutěžení na trati a k ​​jejich cílovému času bude za trest přidán určitý počet sekund. Pokuty mohou být uděleny za:
    • Dotknutí se tyče brány pádlem nebo samotné lodi (trest 2 sekund)
    • Nesprávné zajetí brány – což zahrnuje vynechání brány, její posunutí o více než 45 stupňů nebo projetí bránou vzhůru nohama (50 sekundová penalizace)
  • Rozměry člunu: Všechny kanoe a kajakové lodě musí splňovat určitá kritéria, pokud jde o jejich velikost, tvar, váhu a délku. Pravidla měření jsou následující:
    • Lodě K1: minimální délka 3,50 m, minimální šířka 0,6 m, minimální hmotnost 8 kg
    • C1 Lodě: minimální délka 3,50 m, minimální šířka 0,6 m, minimální hmotnost 8 kg
    • C2 Lodě: 4,10 m minimální délka, 0,75 minimální šířka, 13 kg minimální hmotnost

Počet hráčů v poli

Většina závodů v kanoistickém slalomu jsou jednotlivé závody. V minulosti se konal turnaj ve čtyřhře mužů, ale představitelé se nedávno rozhodli tuto událost vypustit a místo toho zavést novou soutěž žen ve dvouhře. Závody se konají na kanoích nebo kajakových lodích, přičemž účastníci používají konkrétní pádla k navigaci po trati.

Kanoe Lodě

V kanoistických lodích používají sportovci jednolistá pádla. Typy kánoí používané v kanoistickém slalomu jsou známé jako „kanoe s uzavřeným kokpitem“, kdy závodníci při jízdě zaujímají klečící postoj.

Kajakové lodě

V kajakových lodích používají sportovci pádlo, které má na obou koncích čepel. Kajaky jsou k dispozici v široké škále různých provedení, kromě kanoe slalomu se používají v několika typech vodních sportů. Soutěžící sedí v kokpitu při řízení kajakových lodí.

Trať pro slalom

Každá dráha v kanoistickém slalomu je vybavena 18 až 25 různými brankami, které je třeba projet určitým způsobem. Zelené brány jsou po proudu, zatímco červené brány jsou proti proudu. Kanoistické slalomové dráhy na olympijských hrách jsou uměle vytvořené betonové kanály a většina týmů trénuje na svých vlastních umělých dráhách před hrami.

Bodování

Kanoistický slalom zahrnuje dokončení tratě v nejrychlejším možném čase, a přestože neexistuje žádný bodový systém jako takový, hráči mohou být penalizováni za nedodržení pravidel a předpisů na hřišti. Nejrychlejší hráči kanoistického slalomu často dokončí tratě za méně než dvě minuty, ale to se může lišit v závislosti na složitosti tratě a obtížnosti podmínek.

Vítězství ve hře

Aby hráči mohli vyhrát soutěž v kanoistickém slalomu, musí nejprve postoupit přes kvalifikační kola. Tyto jsou známé jako „heats“ a absolvují je všichni sportovci dvakrát. Nejrychlejší lodě pak postupují do semifinále, kde má každý účastník jednu příležitost absolvovat trať. Nejrychlejší lodě v semifinále pak postupují do finále, kde jsou nejvýše umístěné lodě oceněny zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí.

Zdroje: Rulesofsport.com