Judo

Judo je relativně moderní bojové umění, které v Japonsku vyvinul profesor Jigoro Kano, který se narodil 28. října 1860 v Kikage nedaleko Kóbe. Kano si osvojil mnoho rysů a technik mnohem staršího bojového umění džiu-džitsu (které vzniklo o mnoho let dříve, v roce 1532), studoval u některých z nejlepších cvičenců té doby a poté vytvořil vlastní školu a cvičení, které pojmenoval judo. Nové bojové umění začal vyučovat v roce 1882 na žíněnce o rozměrech 12 x 18 stop v hale a v prvním roce měl celkem devět žáků.

Od té doby se judo, což v překladu znamená „mírná cesta“, rozšířilo od svých japonských kořenů a stalo se jedním z nejpopulárnějších bojových umění na celém světě, jehož nadšeným cvičitelem je dokonce i Vladimir Putin. Jako soutěžní sport se judo prosadilo až v roce 1930, kdy bylo slavnostně zahájeno celojaponské mistrovství v judu. O dva roky později se judo objevilo jako exhibiční sport na olympijských hrách v Los Angeles, ale oficiálním olympijským sportem pro muže se judo stalo až v roce 1964, kdy hry hostilo Tokio, a v roce 1992 v Barceloně pro ženy.

Co je cílem judo?

Ačkoli je základem tohoto bojového umění hluboká tradice východní filozofie, jako soutěžní sport je cílem jednoduše porazit soupeře, i když se ctí a grácií. Aby hráč vyhrál zápas, musí získat více bodů než jeho soupeř, přičemž body se udělují za hody nebo chvaty a tresty za různé přestupky.

Pravidla judo

  • Zápasy juda se odehrávají na tatami (žíněnkách) o rozměrech 14 x 14 m, na nichž je vytyčen bojový prostor o rozměrech 10 x 10 m. Judisté (sportovci) se musí před vstupem na žíněnku uklonit a před tréninkem i po soutěži se musí uklonit jeden druhému.
  • Judisté musí nosit vhodné gi (dresy), tj. takové, které nepřesahují 5 cm nad kotníky a zápěstí a které jsou svázány správným stylem uzlového pásku.
  • Zápasy trvají pět minut (v mezinárodních soutěžích) a vyhrávají se, když jeden judista získá ippon. Pokud není ippon udělen, je vítězem vyhlášen hráč s nejvyšším skóre na konci zápasu. Pokud je skóre vyrovnané, zápas rozhoduje období zlatého skóre a poté – pokud stále není rozhodnuto – rozhodnutí rozhodčího a rohových rozhodčích.
  • Tresty se udělují za menší (shido) nebo větší (hansoku make) porušení pravidel. Čtyři shido znamenají ippon pro soupeře, stejně jako jeden hansoku make.
  • Judisté nesmí používat žádnou ze zakázaných technik, včetně útoku na klouby (kromě lokte), úderů pěstí nebo kopů do soupeře, dotýkání se soupeřova obličeje nebo úmyslného zranění soupeře jakýmkoli způsobem.

Vybavení judistů

  • Judo se odehrává na žíněnce (tatami) o rozměrech 14 x 14 m, na které je vyznačen menší prostor o rozměrech 10 x 10 m.
  • Každý judista musí mít na sobě gi (tradiční uniformu vycházející z kimona a dalších japonských oděvů). Gi musí být dostatečně odolné, aby se snadno neroztrhlo, a ruce a nohy nesmí být při natažených končetinách výše než 5 cm nad zápěstím, respektive nad kotníky. Musí se nosit opasek, který se omotá kolem bundy a zaváže tradičním uzlem.

Bodování

V zápase juda mohou sportovci dosáhnout tří typů skóre. Ippon je nejlepší, protože vede k okamžitému vítězství a lze ho dosáhnout takovým hodem soupeře, aby dopadl na záda. Mezi alternativní způsoby, jak získat ippon, patří uvěznění soupeře v sevření rukou nebo škrcení do té míry, že ho donutí se podrobit, nebo znehybnění soupeře na podlaze po dobu nejméně 25 sekund.

Dalším nejlepším bodovým hodnocením je waza-ari, což je poloviční bod v tom smyslu, že udělení dvou waza-ari v zápase je stejné jako ippon, a proto je vyhlášen vítěz. Waza-ari se uděluje za menší počet hodů, než je počet hodů, za které se uděluje ippon, a za znehybnění soupeře na dobu kratší, než je doba potřebná k udělení ipponu.

V judu se udělují dva druhy trestů: šido – za menší porušení pravidel – a hansoku make – za závažné porušení pravidel nebo za nahromadění čtyř šido. Tresty shido se udělují za zdržovací taktiku, delší období neútočení, přičemž první trest je varování, druhý dává soupeři skóre yuko, třetí waza-ari a čtvrtý ippon – tedy zápas. Udělení hansoku závodníkovi automaticky přenechává zápas soupeři a – pokud je uděleno za závažné porušení pravidel, a nikoli za čtyři shidos – vede také k vyloučení z turnaje samotného.

Vítězství ve hře

Sportovci neboli judisté vyhrávají zápas buď dosažením ipponu, získáním dvou bodů waza-ari (a tedy ipponu), nebo nasbíráním více bodů než soupeř na konci zápasu. Pokud je skóre na konci zápasu stejné, následuje období zlatého skóre. V tomto prodloužení vyhrává zápas první skóre jakéhokoli druhu. Pokud je skóre na konci tohoto období stále vyrovnané, rozhoduje o výsledku hantei, tedy většinové rozhodnutí rozhodčího a dvou rohových rozhodčích.

Zdroje: Rulesofsport.com