Golf

Golfová hra, jak ji známe dnes, vznikla ve Skotsku. Old Course v St Andrews, považované za domov golfu, bylo založeno v roce 1552. Přestože je Musselburgh Links oficiálně uznáváno jako nejstarší hřiště na světě.

Co je cílem golfu?

Cíl hry je dostatečně jednoduchý: dostat svůj míček z odpaliště (počátečního bodu jakékoli jamky) na green a nakonec do jamky na co nejmenší počet ran. „Jamka“ označuje jak fyzickou jamku označenou praporkem, do které musí být míček umístěn, tak i celou oblast od odpaliště po green. Hřiště se skládá z 18 samostatných jamek.

Pravidla golfu

  • Míč musí být odpálen standardními holemi od začátku každé jamky na green a nakonec do jamky, která je označena praporkem.
  • Hráči udeří do míčku postupně tím, kdo je nejdále od jamky jako první. Na začátku nové jamky půjde první ten, kdo na předchozí jamce zahrál nejméně ran.
  • Trest za ztracený míč je jeden úder a to zahrnuje míče vyražené mimo hřiště (z dané jamky) nebo do vodních překážek. Máte pět minut na hledání svého míče a trestem je úder (jedna rána), pokud míček ztratíte, a dodatečná vzdálenost (hrajete znovu ze svého původního výchozího bodu), pokud se dostane mimo hrací plochu nebo do vody.
  • Hráči mohou používat maximálně 14 klubů.
  • Hráči nemohou žádat o radu nikoho jiného než svého partnera nebo nosiče.
  • Míček by se měl hrát tak, jak je nalezen – nesmíte hýbat, lámat nebo ohýbat nic upevněného nebo rostoucího, kromě zaujetí normálního postoje, abyste zlepšili polohu míče, linii místa nebo oblast švihu.
  • Na jamkovišti může hráč označit, zvedat a čistit svůj míč, pokud je umístěn přesně tam, kde byl. Může také opravit stopy po míči nebo zátky otvorů, ale ne stopy po hrotech, které jsou na lajně.

Počet hráčů v poli

Golf se obvykle hraje individuálně, přičemž profesionální turnaj se obvykle skládá z přibližně 80–160 hráčů hrajících ve skupinách po třech nebo čtyřech, kteří spolu soutěží. Existují také turnaje družstev, z nichž nejvýznamnější je Ryder Cup hraný mezi Evropou a USA. V tomto formátu soutěží 12 hráčů z každé strany ve směsi dvouhraných zápasů, kdy se hraje jeden proti jednomu, a čtyřhry, dva proti dvěma.

Vybavení hráčů

  • Vybavení používané v golfu je vysoce regulované, s přesnými specifikacemi téměř pro vše, od přesné značky a modelu povolených holí až po velikost a tvar drážek na jejich líci (povrch, kterým je míček odpalován), na přesnou hmotnost a aerodynamické schopnosti míče. Vzhledem k rychlému tempu, kterým se technologie zdokonalují, byla tato oblast pro řídící orgán, R&A, obtížně regulovatelná.
  • Hráči smějí nosit a používat pouze 14 holí během jednoho kola a kromě holí a míčku nosí hráči běžně rukavice na levé ruce (pro praváky) a také používají odpaliště, malé kolíky ke zvednutí míče. míček pro první ránu na dané jamce.

Hřiště na golf

Je matoucí, že část hřiště, ze které je první odpal, se také nazývá odpaliště a golf je mezi míčovými hrami neobvyklý v tom, že nemá standardizované hřiště nebo hrací plochu. Přestože všechna hřiště budou mít stejné vlastnosti, jako jsou odpaliště, greeny, fairway a překážky, přesné rozložení a velikost se liší, díky čemuž je každé hřiště jedinečné, což je do značné míry součástí kouzla hry.

Bodování

Nejběžnější metoda bodování v golfu se nazývá hra na rány, kde se sčítá celkový počet ran, kterými hráč dostane míček do každé jamky. Na amatérské úrovni je to obvykle více než jedno kolo (sada 18 jamek), zatímco profesionálové obvykle hrají čtyři kola, začínají ve čtvrtek a končí turnaj v neděli.

Skóre je vyjádřeno pod nebo nad par. Par je počet ran, které by dobrý golfista (někdo, kdo hraje „scratch“ nebo nulový handicap) očekával, že dokončí danou jamku, přičemž vždy je povolena jedna pro odpal z týčka a dva putty (rány hrané na hladkou, připravená oblast kolem jamky nazývaná green). Být pod par je dobrá věc, protože jste dokončili jamku na méně ran, než jste čekali. Kromě hry na rány je další hlavní metodou bodování hra na zápas. Podle tohoto systému vyhrává ten, kdo dokončí každou jamku na nejmenší počet ran, nebo pokud je vyrovnaná, jamka je „půlková“. Celkovým vítězem je ten, kdo vyhraje nejvíce jamek, přičemž výsledky se běžně vyjadřují například jako „3 & 2“, což znamená, že jeden hráč byl tři jamky vepředu a do hry zbývaly pouze dvě.

Kromě toho existují také Stableford, skiny a další skórovací metody, ale ty se používají převážně pouze v amatérské hře.

Vítězství ve hře

Většina profesionálních turnajů, včetně všech čtyř herních Majors (největší, nejcennější a nejprestižnější turnaje každého roku), používá systém hry na rány. Události se konají po dobu čtyř dnů a vítězem je hráč, který dokončí 72 jamek (čtyři kola po 18, téměř vždy na stejném hřišti) s nejmenším počtem ran (také nazývaných rány).

Zdroje: Rulesofsport.com