Fotbal

Fotbal je jedním z nejstarších sportů na světě a s tím je také jedním z nejuznávanějších. Vrcholem mezinárodní hry je mistrovství světa ve fotbale. Existují také turnaje, jako je mistrovství Evropy, Copa America a Africký pohár národů. Domácí nejsilnější ligy pocházejí z Anglie (Premier League), Španělska (La Liga), Itálie (Serie A) a Německa (Bundesliga).

Co je cílem fotbalu?

Cílem fotbalu je vstřelit během 90 minut více gólů než soupeř. Zápas je rozdělen do dvou poločasů po 45 minutách. Po prvních 45 minutách si hráči vezmou 15 minutovou přestávku nazývanou poločas. Pokračuje druhých 45 minut. Před koncem každého poločasu rozhodčí nastavuje další čas tzv. nastavení, podle toho jak rozhodčí uzná za vhodné přidat (čas zranění, střídání, přerušení …).

Pravidla fotbalu

• Zápas se skládá ze dvou 45minutových poločasů s 15minutovou přestávkou mezi nimi.
  • Každý tým může mít minimálně 11 hráčů (včetně 1 brankáře, který je jediným hráčem, který smí manipulovat s míčem v brankovišti) a k vytvoření zápasu je potřeba minimálně 7 hráčů.
  • Hřiště musí být z umělé nebo přírodní trávy. Velikost hřišť se může měnit, ale musí být v rozmezí 100-110 metry na délku a 64-75 metrů na šířku. Hřiště musí být také označeno pravoúhlým tvarem kolem vnějšku mimo hrací plochu, dvěma šesti yardovými boxy, dvěma brankovištěmi a středovým kruhem. Místo pro penaltu umístěné 11 metrů od branek a středového kruhu musí být také viditelné.
  • Míč musí mít obvod 58-61 cm a být kruhového tvaru.
  • Každý tým může mít až 7 náhradních hráčů. Střídání lze provést kdykoli během zápasu, přičemž každý tým může provést maximálně 3 střídání na každé straně. V případě, že budou nahrazeni všichni tři a hráč bude muset kvůli zranění opustit hřiště, bude tým nucen hrát bez náhrady za tohoto hráče.
  • Každá hra musí zahrnovat jednoho rozhodčího a dva asistenty rozhodčího (čárových rozhodčích). Úkolem rozhodčího je chovat se jako časoměřič a činit veškerá rozhodnutí, která mohou být potřeba učinit, jako jsou fauly, volné kopy, vhazování, penalty a přidávání včas na konci každého poločasu. Rozhodčí se může kdykoli během zápasu poradit s asistenty rozhodčího ohledně rozhodnutí. Úkolem asistenta rozhodčího je rozpoznat ofsajd v zápase (viz níže), vhazovat pro oba týmy a také pomáhat rozhodčímu ve všech rozhodovacích procesech, kde je to vhodné.
  • Pokud zápas potřebuje přejít do prodloužení v důsledku vyrovnaného zápasu obou týmů, bude přidáno 30 minut ve formě dvou 15ti minutových poločasů po přidělených 90 minutách.
  • Pokud jsou týmy i po prodloužení vyrovnané, musí proběhnout penaltový rozstřel.
  • Celý míč musí překročit brankovou čáru, aby to byl gól.
  • Za fauly může hráč obdržet buď žlutou nebo červenou kartu v závislosti na závažnosti chyby, to záleží na uvážení rozhodčího. Žlutá je varování a červená karta je vyloučení tohoto hráče. Dvě žluté karty se rovnají jedné červené. Jakmile je hráč vyloučen, nemůže být nahrazen.
  • Pokud se míč dostane mimo hru soupeře v kterékoli z postranních čar, je udělen jako vhazování. Pokud se dostane mimo hru útočícího hráče na základní čáře, jedná se o kop na branku. Pokud to dopadne od bránícího hráče, je to rohový kop.

Pravidlo ofsajdu ve fotbale

Ofsajdové území je navrženo tak, aby hráče odradilo od toho, aby se jednoduše poflakovali kolem soupeřovy branky a čekali na přihrávku. Aby byli uvnitř, musí být umístěni za posledního obránce, když je jim míč přihrán. Pokud je hráč před posledním obráncem, je považován za v ofsajdu a bude nahlášen volný kop pro bránící tým.

Hráč nemůže být přistižen v ofsajdu na vlastní polovině. Brankář se jako obránce nepočítá. Pokud je míč zahrán pozpátku a hráč je před posledním obráncem, má se za to, že není v ofsajdu.

Počet hráčů v poli

Každý tým se skládá z 11 hráčů. Ty tvoří jeden brankář a deset hráčů v poli. Rozměry hřiště se liší od každého terénu, ale jsou zhruba 110 metrů dlouhé a 70 metrů široké. Na každém hřišti budete mít 5,5,*18,32m vedle branky. Každá polovina hřiště musí být z hlediska rozměrů zrcadlovým obrazem té druhé.

Vybavení hráčů

• V podstatě vybavení, které je potřeba pro fotbalový zápas, je hřiště a fotbal. Kromě toho lze nalézt hráče, kteří nosí kopačky s hroty, chrániče holení a odpovídající proužky. Brankáři budou navíc nosit vycpané rukavice, protože jako jediní hráči mohou manipulovat s míčem. Každý tým bude mít určeného kapitána.

Bodování

Chcete-li vstřelit gól, musí jít do soupeřovy branky. Aby to byl legitimní gól, musí být celý míč za čárou. Gól lze vstřelit jakoukoli částí těla kromě ruky nebo paže až po rameno. Samotná branka se skládá z rámu měřícího 8 stop na výšku a 8 yardů na šířku.

Vítězství ve hře

Chcete-li vyhrát, musíte vstřelit více gólů než vaši soupeři. Pokud je skóre po 90 minutách vyrovnané, hra skončí remízou, kromě pohárových zápasů, kde může jít do prodloužení a dokonce i penaltový rozstřel, který rozhodne o vítězi. Hráči musí ke kopání do míče používat nohy a mají zakázáno používat ruce odděleně od brankářů, kteří mohou používat jakoukoli část svého těla v rámci 18yardového pole (o čemž více se dozvíte v další části).

Zdroje: Rulesofsport.com