Házená

Počátky házené lze vysledovat až do středověku, ale pravidla moderní házené byla poprvé vytvořena v roce 1906 v Dánsku. Hra je velmi populární v severní a východní Evropě, ale hraje se po celém světě. Řídícím orgánem hry je Mezinárodní házenkářská federace, která také pořádá mistrovství světa. Předpokládá se, že dnes je na světě asi 19 milionů házenkářů.

Házená se tradičně hraje uvnitř, ale existují varianty, jako je polní házená a plážová házená (někdy označovaná jako sandball), které se hrají venku.

Co je cílem házené?

Cílem házené je získat více bodů než váš soupeř. Utkání v házené trvá regulérních 60 minut. To je rozděleno do dvou úseků po 30 minutách s 15ti minutovým intervalem. Pro mladší hráče může být doba poločasu zkrácena na 20 minut.

Pravidla házené

• Zápas se skládá ze dvou třetin po 30 minutách.
  • Každý tým se skládá ze 7 hráčů; brankář a 6 hráčů v poli.
  • Hráči v poli se mohou dotknout míče jakoukoli částí těla, která je nad kolenem.
  • Jakmile hráč získá držení míče, může přihrávat, držet držení míče nebo střílet.
  • Pokud hráč drží míč, může driblovat nebo udělat tři kroky po dobu až tří sekund bez driblování.
  • Pouze brankář smí přijít do kontaktu s podlahou vyznačeného brankoviště.
  • Brankáři mohou opustit brankoviště, ale nesmí si ponechat držení míče, pokud jsou mimo brankoviště.

Počet hráčů v poli

Standardní házenkářské hry zahrnují 7 hráčů na každé straně, šest hráčů v poli a jednoho brankáře. Tým může mít také 7 náhradníků, které lze použít průběžně a bez nutnosti informovat rozhodčího.

Kolem každého brankoviště je půlkruhová oblast, někdy označovaná jako brankoviště nebo zóna. Je zde také přerušovaná půlkruhová čára, která leží 9 metrů od branky, což je čára trestného hodu.

Hřiště

Vybavení hráčů

• Míč musí být vyroben z kůže nebo syntetického materiálu a musí mít velikost, aby se vešel do ruky hráče. To znamená, že existují tři regulační velikosti házené. Jeden pro více než 8 s, kde má míč obvod 50-52 cm, II pro ženy a muže ve věku 12 až 16 let, kde má míč obvod 54-56 cm a III pro muže ve věku 16 a více let, s obvodem 58-60 cm.
  • Házenou lze hrát s hřištěm, dvěma brankami a míčem. Oficiální zápasy uvidí týmy, které budou mít uniformy.

Bodování

Gól je vstřelen v házené, když je míč vhozen do soupeřovy branky.

Vítězství ve hře

Chcete-li vyhrát v házené, musíte skórovat více než váš soupeř.

Pokud je zápas házené remízován, musí existovat vítěz; poté se hrají prodloužení o maximální délce 2 5 minut. Pokud je skóre stále vyrovnané, použije se k určení výsledku hry rozstřel.

Zdroje: Rulesofsport.com