Dostihy

Dostihy jsou jezdeckým sportem, při němž dva nebo více koní řízených žokeji závodí na trati a snaží se dojet jako první. Jedná se o jeden z nejstarších sportů na světě, který se provozoval ve starém Egyptě, starém Řecku, Sýrii a Babylonu a od té doby se v té či oné podobě provozoval ve většině civilizací a kultur. dostihy plnokrevníků, které se dnes běžně provozují, se staly populárními v Británii mezi aristokracií, a proto jsou dostihy po celém světě známé jako „sport králů“.

Populární je po celém světě, ale zejména ve Velké Británii, kde se konají dostihy, jako je například Grand National, a také v USA, kde se koná Kentucky Derby, a na Blízkém východě, kde vlastní a chovají mnoho špičkových koní. ačkoli existuje mnoho různých typů dostihů a způsobů, jakými se koně mohou prohánět, obecně existují dva typy:

Ploché dostihy: V tomto případě koně závodí na rovné nebo oválné dostihové dráze bez překážek nebo plotů.
Skokové dostihy: Koně závodí na dráze, ale pro vítězství v dostihu musí přeskočit překážky (ve Velké Británii známé jako National Hunt).

Co je cílem dostihů?

Cílem dostihů je zvítězit v závodě, což vyžaduje od žokeje velkou dávku dovedností a vhledu, stejně jako od koně obrovskou fyzickou námahu. Zatímco krátký sprintový dostih může být poměrně jednoduchý, delší dostihy, jako je Grand National, které se běhají na několik mil, vyžadují od žokeje taktiku, jízdu podle silných stránek koně a vytipování správného okamžiku, kdy vyrazit k domovu.

Pravidla dostihů

  • Různé národní dostihové organizace mohou mít různá pravidla pro pořádání dostihů. Většinou je však naprostá většina pravidel velmi podobná a mnoho z nich vychází z původního souboru pravidel British Horseracing Authority.
  • Všechny rovinové dostihy musí být odstartovány ze startovních boxů nebo startovní brány.
  • Všechny překážkové dostihy a skokové dostihy musí být odstartovány ze startovní brány nebo vlajky (vyžaduje zvláštní povolení).
  • Za mimořádných nebo nouzových okolností může být jakýkoli dostih bez ohledu na typ odstartován s praporkem, pokud o tom rozhodne startér nebo bylo vyžádáno povolení stewardů.
  • Falešný start bude vyhlášen, pokud startér usoudí, že kůň utekl před zahájením dostihu.
  • Jezdci se pak musí pokusit jet na svých koních co nejlépe a pokusit se dostih vyhrát. Pokud tak jezdec podle názoru stewardů neučinil, může dojít k diskvalifikaci a dalším sankcím.
  • Jezdci musí jet bezpečně, dodržovat předepsanou trať a přeskočit všechny překážky (pokud jsou přítomny).
  • Aby jezdec dokončil závod, musí na svém koni projet cílovou čárou.
  • V závislosti na konkrétním dostihu se obvykle rozdělí finanční odměna mezi prvního, druhého a třetího v cíli.

Vybavení hráčů

  • Snad nejdůležitějším „vybavením“ v dostihovém sportu je kůň. Mezi koně vhodné pro dostihy patří plnokrevníci a arabští koně. Různé národní organizace mohou mít vlastní pravidla pro to, jací koně mohou závodit.
  • Všichni jezdci nosí přilbu a všichni také bič. Ten může být kontroverzní součástí vybavení, protože se používá k bičování koně, aby byl pobídnut k rychlejší jízdě. V některých zemích mohou žokejové používat bičík kdykoli a jak často chtějí, ačkoli některé země, jako například Velká Británie, omezují počet jeho použití, aby se zabránilo jakémukoli utrpení koně.

Bodování

V dostihovém sportu neexistuje bodování, protože se jedná o závod, v němž může být pouze jeden vítěz. Na některých dostihových mítincích se však mohou vyhrát i jiné věci, například cena pro „nejlépe oblečeného koně“, která oceňuje fyzickou kondici a prezentaci koní.

Vítězství ve hře

Aby žokej vyhrál dostih, musí se svým koněm projet trať, přeskočit všechny potřebné překážky nebo ploty a dojet do cíle dříve než ostatní zúčastnění koně a jezdci.
V případě, že dva nebo více koní projedou cílem společně, takže pouhým okem není možné posoudit, kdo zvítězil, je vyhlášen fotofiniš. Při něm stewardi zkoumají fotografii z cíle, aby zjistili, kdo projel cílem jako první. Jakmile stewardi rozhodnou, prohlásí tohoto koně za vítěze. Pokud nelze o vítězi rozhodnout, dostih se vyřeší podle pravidel mrtvého běhu.

Zdroje: Rulesofsport.com