Box

Box je v podstatě možná nejstarším sportem na světě. Ve své nejzákladnější podstatě je to boj a od té doby, co existuje člověk, dochází ke konfliktům. Určitě je starý přinejmenším od roku 688 př. n. l., kdy byl zařazen do starověkých olympijských her, ačkoli regulovanější, kodifikované verze boxu pocházejí z období kolem roku 1500. Rytiny ze 3. tisíciletí př. n. l. však ukazují lidi, kteří se před diváky bijí pěstmi, takže lze s jistotou říci, že boxerské umění je skutečně prastaré.

Mezi modernější pravidla patří Broughtonova pravidla z roku 1743, pravidla londýnského Prize Ringu (1838) a známější pravidla markýze z Queensbury, která pocházejí z roku 1867. V nejlepším případě je box ladný, elegantní a výbušný a je nádhernou ukázkou schopností lidského těla a jen málokterá podívaná se vyrovná souboji dvou špičkových těžkých vah.

Co je cílem boxu?

Dostatečně brutálně by se dalo říci, že cílem boxu je otřes mozku; v závislosti na úhlu pohledu je vhodnější méně barbarsky znějící aforismus „udeřit a nebýt udeřen“.

Pravidla boxu

  • V profesionálním boxu se zápasy odehrávají ve 12 tříminutových kolech s minutou odpočinku mezi koly.
  • Jediným způsobem útoku jsou údery sevřenou pěstí, přičemž nesmíte udeřit pod pás, do ledvin nebo do zadní části hlavy či krku soupeře.
  • Provazy nelze používat jako páku.
  • Soupeře nesmíte udeřit, když je na zemi.
  • Boxer zasažený nízkým úderem se může vzpamatovávat až pět minut.
  • Pokud neúmyslný faul (např. střet hlavou) ukončí zápas před dokončením čtyř kol, jedná se o „no contest“, od pátého kola se rozhoduje podle karet rozhodčího, a to buď technickým rozhodnutím pro jednoho z boxerů, nebo technickou remízou.

Vybavení hráčů

  • Přesná specifikace určitého vybavení se liší v závislosti na sankčním orgánu, ale ring (paradoxně samozřejmě obvykle čtvercový) má obvykle podél každé strany přibližně 16-25 stop (4,9-7,6 m). Sloupky v rohu jsou 5 stop nad úrovní ringu a samotný ring je obvykle asi tři nebo čtyři stopy nad zemí na vyvýšené plošině.
  • Boxeři nosí rukavice, a přestože box s medvědími klouby má dlouhou historii, ochrana rukou pochází ze starověkého Řecka. Moderní rukavice mají obvykle 12, 14 nebo 16 uncí a jsou navrženy tak, aby chránily ruku a soupeře, ačkoli existují argumenty, že ve skutečnosti zvyšují počet poranění mozku tím, že usnadňují boxerovi přijímat více zraňujících úderů.
  • Boxeři se dělí podle hmotnosti, přičemž různé řídící orgány mají různé váhy a názvy pro tato seskupení. Boxeři bojují pouze se soupeři podobné váhy, protože fyzická velikost je pro zápas klíčová.

Bodování

Na profesionální úrovni hodnotí zápasy tři rozhodčí v ringu subjektivní metodou podle toho, který boxer podle nich vyhrál každé kolo. Pokud se zápas nerozhodne knockoutem, odstoupením nebo diskvalifikací, použijí se výsledkové karty rozhodčích. Pokud se všichni tři rozhodčí shodnou, je rozhodnutí jednomyslné, zatímco pokud si dva myslí, že vyhrál jeden z boxerů, je rozhodnutí dělené.

Pokud dva rozhodčí označí zápas za vyrovnaný, nebo jeden ano a zbylí dva jsou rozděleni, je zápas klasifikován jako remíza.

Častěji se však stává, že zápas, zejména v těžších vahách, je ukončen před uplynutím 12 kol. Boxer je knokautován, pokud je sražen na zem a nemůže vstát do 10 sekund, zatímco rozhodčí může zápasníka diskvalifikovat za určité nečisté chování. Druhým způsobem vítězství je technický knockout nebo TKO.

Pokud boxer není ochoten pokračovat nebo pokud rozhodčí nebo jeho tým v rohu či lékařský personál usoudí, že není schopen pokračovat, jedná se o TKO. Ten může být udělen také v případě, že je boxer v jednom kole určitý početkrát sražen k zemi (obvykle třikrát).

Vítězství ve hře

Vítězem se stává buď podle hodnocení rozhodčích, pokud zápas trvá na vzdálenost, nebo je rozhodnut knockoutem, technickým knockoutem nebo diskvalifikací, jak je uvedeno výše.
V amatérských zápasech se používají různé metody, například rozhodčí může jednoduše rozhodnout nebo rozhodčí v ringu používají elektronické bodování, které počítá počet zasazených úderů.

Zdroje: Rulesofsport.com