Veslování je sport, který zahrnuje použití dřevěného pádla, známého jako veslo, k pohonu dlouhého člunu vodou při vysokých rychlostech s cílem vyhrát závod.
Veslování je jedním z nejstarších a nejprestižnějších sportů na planetě, přičemž důkazy naznačují, že první veslařské závody se mohly objevit již v egyptské éře. Oxford a Cambridge University uspořádaly soutěžní veslařský závod v roce 1828 a tato dvě vzdělávací zařízení spolu dodnes soutěží.
Veslování se objevilo téměř na každém ročníku letních olympijských her od jejich začátku. Pouze turnaj v roce 1896 neobsahoval žádné veslařské závody a extrémní povětrnostní podmínky donutily pořadatele vyřadit z rozpisu vodní sporty. Mužské veslovací závody se konají od roku 1900 a ženské veslovací závody byly zavedeny mnohem později v roce 1976.
Spojené státy americké jsou v olympijském veslování zdaleka nejúspěšnějším celkem, když dosud nashromáždily neuvěřitelných 89 medailí. Východní Německo však bylo ve své době vynikajícími vyzyvateli (podařilo se mu zajistit 33 zlatých, což je rekord, který USA vyrovnaly teprve nedávno) a Velká Británie si v posledním desetiletí vedly skvěle a třikrát po sobě ovládly medailovou tabulku olympijských her ve veslování.
Za největšího veslaře všech dob je široce považován Brit Sir Steve Redgrave, přičemž za nejlepší veslařku je často považována Elisabeta Lipa z Rumunska. Oba získali po pěti zlatých medailích.
Co je cílem veslování?
Loď, která dorazí do cíle jako první, je vyhlášena vítězem závodu. Dorazit do cíle v co nejrychlejším čase vyžaduje ohromující množství fyzické a duševní síly, vysokou úroveň vytrvalosti a bezproblémovou synchronizaci v týmových soutěžích.
Pravidla veslování
- Změna jízdní dráhy: V olympijském veslování je šest samostatných drah, přičemž každé lodi je přidělena jedna dráha. Sportovci a týmy se ve skutečnosti mohou pohybovat z jedné dráhy do druhé, pokud si to přejí – za předpokladu, že při tom nepřekáží nebo nepřekáží jiné lodi.
- Chybné starty: Lodě nesmí opustit startovní čáru, dokud se neozve výstřel. Sportovci/týmy mají povolen jeden „falešný“ start. Pokud to však udělají dvakrát, budou ze závodu diskvalifikováni.
- Vítězové olympijských medailí : Zlaté, stříbrné a bronzové olympijské medaile jsou uděleny lodím, které se umístí na prvních třech místech finálového závodu, ve kterém soutěží šest týmů/sportovců.
Lodě a hráči
Veslovací závody mají různé názvy v závislosti na počtu účastníků a typu použité lodi. Mezi hlavní akce pořádané na olympijských hrách patří:
- „Skif“ neboli 1x: Jde o loď pro jednoho veslaře, spadá do párového veslování. Jenom vy si svůj závod můžete pokazit nebo naopak vyhrát.
- „Dvojskif“ neboli 2x: Loď, která stejně jako skif, spadá do párového veslování. Na lodi se nachází místo pro dva veslaře. Ideální je, když dva veslují jako jeden.
- „Dvojka bez“ neboli 2-: Nejmenší loď pro nepárové veslování. Stejně jako u dvojskifu je to loď pro dva veslaře, nicméně tentokrát každý drží pouze jedno veslo. Vyhrává vyrovnaný a sehraný pár. Na lodi není kormidelník.
- „Dvojka s“ neboli 2+: Stejná loď jako „Dvojka bez“ neboli 2-, jenže s kormidelníkem.
- „Párovka“ nebo také „Čtyřka párová bez“ neboli 4x-: Královská disciplína. Na lodi jsou čtyři pároví veslaři, kdy každý drží dvě vesla. Jde o největší konkurencí mezi závodníky.
- „Čtyřka párová s“ neboli 4x+: Jde o stejnou loď jako „Párovka“ nebo také „Čtyřka párová bez“ neboli 4x-, ovšem s tím rozdílem, že na lodi sedí ještě kormidelník. Jezdí se pouze v mladších věkových kategoriích a právě tady povětšinou platí, že po závodě je nejvíc zmožený kormidelník (bez hlasu).
- „Čtyřka bez“ neboli 4-: Jde o nepárovou disciplínu, kdy na lodi jsou čtyři veslaři a každý drží jedno veslo. Souhra všech čtyř veslařů je nejdůležitější.
- „Čtyřka s“ neboli 4+: Stejně jako „Čtyřka bez“ neboli 4-, jen s rozdílem na lodi se nachází ještě kormidelník.
- „Osma“ neboli 8+: Vrchol veslování. Absolutně nejrychlejší loď, kdy osm veslařů „za veslem“ se už neobejde bez devátého člena posádky a tím je kormidelník. Každý drží jen jedno veslo.
Vybavení hráčů
- Všichni zúčastnění sportovci ve veslovacích soutěžích mají jinou roli a počet hráčů a vybavení se může lišit v závislosti na typu dané události ve veslování.
- Pro různé rasy se používají různé typy vesel. Navzdory různým designům má velká většina veslařských vesel dlouhé, tenké tělo s tlustým pádlem na konci. Větší, tlustší „sweep vesla“ se používají pro veslování bez kormidelníka a s veslováním.
Řízení
Při závodech ve skoku jsou sportovci povinni používat svá vesla k řízení lodi určitým směrem. V kormidelnických závodech kormidelníci ovládají řízení přes kormidlo. Když není přítomen kormidelník, bude posádka ovládat loď pomocí lanka kormidla připevněného ke špičkám.
Veslovací tank
Mnoho veslařů bude trénovat na olympijské závody tak, že budou trénovat veslování ve veslařském tanku. Tyto umělé komory obsahují vodu, kterou lze zcela ovládat z hlediska tempa a agresivity, což umožňuje sportovcům cvičit v široké škále různých podmínek. Veslovací tanky se také ukázaly jako mimořádně užitečné, když špatné počasí znemožňuje trénink a umožňuje veslařům pracovat na své technice a budovat postavu bez ohledu na špatné venkovní podmínky.
Bodování
Ve veslování není žádné bodování. Je to pouze případ spolupráce s týmovými kolegy, abychom fungovali jako jednotka a poháněli loď co nejvyšší rychlostí, aby se dostali do cíle v co nejrychlejším čase.
Vítězství ve hře
Vítězem veslařského závodu je jednotlivec nebo tým, který dorazí do cíle jako první. Na moderních olympijských hrách se všechny závody konají na 2000 metrů, včetně mužských a ženských.
Aby mohl sportovec/tým vyhrát veslařskou soutěž přímo, musí postoupit přes sérii „rozjížděk“, aby mohl postoupit turnajem. První tři lodě, které protnou cílovou čáru ve finále, obdrží zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili.
Zdroje: Rulesofsport.com