Basketbal

Basketbal sahá až do roku 1891 a od té doby se vyvinul ve sport hraný po celém světě. Mnoho zemí tuto hru přijalo, jako je Rusko, Velká Británie, Německo, Španělsko a části Asie, ale je to Amerika, kde žije největší a nejlukrativnější liga na světě: NBA (National Basketball Association).

Co je cílem basketbalu?

Cílem basketbalu je hodit míč do obruče a získat body. Hra se hraje na obdélníkovém hřišti a podle toho, ze které části hřiště úspěšně hodíte míč do koše, bude záviset na tom, kolik bodů získáte. Míč lze posouvat driblováním nebo přihráváním míče. Na konci hry je vítězem vyhlášen tým s nejvyšším počtem bodů.

Pravidla basketbalu

  • Každý tým může mít v jednu chvíli na hřišti maximálně 5 hráčů. Střídání lze ve hře provést tolikrát, kolikrát chtějí.
  • Míčem lze pohybovat pouze driblováním (odrážením míče) nebo přihráváním míče. Jakmile hráč položí na míč dvěma rukama (kromě chytání míče), nemůže s míčem driblovat ani se s ním pohybovat a míč musí být přihrán nebo vystřelen.
  • Poté, co se míč dostane na polovinu týmu a tým získá zpět držení míče, musí se dostat zpět za půlící čáru do 10 sekund. Pokud to míč neudělá, bude odhlášen faul a míč bude otočen.
  • Každý tým má 24 sekund na to, aby alespoň vystřelil na koš. Střela znamená buď vhození do koše, nebo zasažení okraje koše. Pokud po provedení strku míč nepadne do koše, hodiny odpalu se restartují na dalších 24 sekund.
  • Tým, který se snaží vstřelit koš, se nazývá útok, zatímco tým, který se mu snaží zabránit ve skórování, se nazývá obrana. Obrana musí udělat vše, co je v jejích silách, aby zabránila skórování přestupku buď blokováním střely, nebo zabráněním střely.
  • Po každém úspěšném koši je pak míč předán soupeři.
  • Fauly spáchané během hry se shromažďují a po dosažení určitého počtu budou nakonec uděleny jako trestný hod. Trestný hod zahrnuje jednoho hráče z útočícího týmu (faulovaného hráče), který střílí bez odporu z čáry trestného hodu tzv. šestka. V závislosti na tom, kde byl faul spáchán, bude záviset na počtu trestných hodů, které hráč dostane.
  • Mezi přestupky v basketbalu patří kroky (uvedení více než jednoho kroku bez odražení míče), dvojité driblování (zvednutí míče při driblování, zastavení a opětovném driblování dvěma rukama), branka (bránící hráč překáží míči při pohybu dolů ke koši) a porušení zadního hřiště (jakmile míč projde půlící čárou, útočný tým nemůže vzít míč zpět přes půlící čáru).

Počet hráčů v poli

Každý tým se skládá z 12 hráčů, z nichž pouze 5 může být na hřišti kdykoli. Pozice jsou rozděleny na bodovou stráž, obrannou stráž, střed, útočného útočníka a obranného útočníka. Každý hráč poté zaujme pozici na hřišti, ale může se pohybovat, jak chce.

Hřiště

Hřiště má obdélníkový tvar a měří 28 metrů na délku a 15 metrů na šířku. Tam je poloviční čára, ve které se nachází malý kruh uprostřed; zde hra začíná rozkokem (míč je vyhozen do vzduchu rozhodčím a hráč z každého týmu se snaží získat držení míče pro svůj tým). Na každém konci hřiště jsou dva koše vysoké 3,05m. Tříbodový oblouk je vnější kruh, zatímco uprostřed je klíč, který zahrnuje čáru trestného hodu.

Vybavení hráčů

  • Vše, co je potřeba ke hře, je hřiště a basketbal. Týmy musí nosit odpovídající proužky, přičemž někteří hráči se rozhodnou nosit ochranné štíty na dásně a obličejové masky.

Bodování

Pro basketbalisty existují tři bodovací čísla. Jakýkoli koš dosažený mimo tříbodový oblouk bude mít za následek tři body. Koše získané v rámci tříbodového oblouku budou mít za následek dva body. Úspěšné trestné hody budou mít za následek 1 bod za trestný hod. Počet trestných hodů bude záviset na tom, kde byl faul spáchán.

Vítězství ve hře

Vyhrát basketbalový zápas je docela jednoduché; získat více bodů než vaši soupeři ve stanoveném herním čase. Pokud je skóre na konci nerozhodné, bude se hrát další čtvrtina, dokud nebude nalezen vítěz. Hra je rozdělena do 4 dvanáctiminutových čtvrtí. Mezi 2. a 3. čtvrtletím je poločasový interval 15 minut.

Zdroje: Rulesofsport.com