Stolní tenis

Nebo-li ping pong je olympijským sportem od roku 1988 a je velmi populární v Asii, ačkoli se hraje po celém světě. Zvuk míčku na raných pálkách mu dal název „ping pong“, ale protože se v některých zemích stal termínem chráněným ochrannou známkou, stolní tenis se brzy stal běžnějším názvem.

Co je cílem ping pongu?

Cílem hry je získat 11 bodů (dříve to bylo 21) vymanévrováním soupeře tak, aby buď trefil míč do sítě, srazil ho ze stolu nebo jej úplně minul. Zápasy se obvykle soutěží jako nejlepší z pěti, sedmi nebo devíti setů. Kdo jako první dosáhne 11 bodů ve třech, čtyřech nebo pěti hrách.

Pravidla stolního tenisu (ping pongu)

  • Hod mincí nebo jiná forma losování určuje, který z hráčů bude podávat jako první.
  • Každý hráč stolního tenisu podává dvakrát za sebou a podání musí být provedeno z otevřené dlaně, míček se odrazí na straně podávacího, nesmí se dotknout sítě a poté se odrazí na straně přijímajícího.
  • Body se rozhodují tak, jak je popsáno výše a hry musí být vyhrány o dva jasné body. Za stavu 10-10 každý hráč podává pouze jednou, střídavě, dokud si jeden hráč nevybuduje dvoubodový náskok a nevyhraje hru.
  • Po každé hře hráči otočí jak konec stolu, od kterého hrají, tak i to, kdo jako první podává a přijímá míč.
  • V rozhodující hře zápasu končí výměna hráčů poté, co jeden z hráčů dosáhne tří nebo pěti setů.

Počet hráčů v poli

Ve hře dvouhry se jedná o hru jeden proti jednomu, zatímco ve čtyřhře se hraje dva proti dvěma. Zde se zaměříme na pravidla pro jednotlivce.

Vybavení hráčů

  • bílý (nebo někdy oranžový) míček o hmotnosti 2,7 g o průměru 40 mm
  • rakety (oficiální termín), které se běžně nazývají netopýři (UK) nebo pádla (USA) a jsou na jedné straně červené a na druhé černé
  • stůl o rozměrech 2,74 m (9 stop) na délku, 76 cm (30 palců) na výšku a 1,52 m (5 stop) na šířku. Stůl je obvykle modrý nebo zelený a na šířku má síť o šířce 15,25 cm (6 palců), která půlí jeho délku.

Bodování

Bodování se provádí tak, že donutíte soupeře odpálit dlouhý nebo široký míček od stolu nebo jinak do sítě nebo zahrajete úder, který není schopen vůbec zasáhnout. Při podání váš soupeř získá bod, pokud neuděláte platné podání – takové, které se odrazí na vaši stranu stolu, poté přeskočí síť (pokud zasáhne síť, je to let a hráč si rezervuje) a odrazí se na své boční. Olejování míče není povoleno ani mu nebrání, zatímco dvojitý zásah bude mít také za následek udělení bodu vašemu soupeři. Všimněte si, že ve stolním tenise jsou okraje stolu (čáry) „in“, ale strana nikoli.

Vítězství ve hře

Vítěz zápasu je první, kdo dosáhne přiděleného počtu her, obvykle tří, čtyř nebo pěti. Chcete-li vyhrát hru, musíte dosáhnout 11 bodů, i když pokud skóre dosáhne úrovně 10-10, bude hra oceněna jako první hráč, který vede o dva body.

Zdroje: Rulesofsport.com