Plážový volejbal

Plážový volejbal se hraje na venkovním pískovém kurtu, který hrají dva týmy po dvou hráčích. Cílem hry je trefit nafouknutý míč přes síť, která visí vysoko ve středu hřiště, a přimět jej přistát na soupeřově polovině.

Plážový volejbal se poprvé objevil na olympijských hrách teprve v roce 1992. Jednalo se pouze o předváděcí akci během těchto her, ale o čtyři roky později byl zařazen mezi oficiální olympijské sporty. Od té doby je na olympijských hrách stále přítomná. Spojené státy americké a Brazílie jsou dvě nejúspěšnější země v olympijském volejbalu.

Co je cílem plážového volejbalu?

V plážovém volejbalu je hlavním cílem odpálit míč taktickým způsobem, aby jej soupeř nemohl vrátit „legálním“ způsobem. Jeden tým zahájí hru úderem míče přes síť, což je známé jako „podání“. Oba týmy se poté utkají v takzvané „rally“, kde si míč vymění ruce a letí nad sítí mezi oběma stranami hřiště. Rozehra končí, když jeden tým nemůže vrátit míč a je označen bod pro tým, který si chybu vynutil.

Tým, který jako první dosáhne 21 bodů (o dva jasné body), je prohlášen za vítěze setu a k vítězství v celkovém zápase jsou zapotřebí dvě výhry setu.

Pravidla plážového volejbalu

  • Hráči se smí dotknout míče maximálně třikrát, než jej vrátí přes hřiště – včetně bloků.
  • Existuje řada pohybů a zásahů, které jsou v plážovém volejbalu klasifikovány jako nelegální, včetně „doteků rukou“, „tipů“ a „dinks“.
  • Hráči mohou v plážovém volejbalu přejít pod síť – ale bude to klasifikováno jako faul, pokud to narušuje hru nebo překáží soupeři ve hře.
  • Pro hráče není stanovena žádná pozice, což znamená, že se mohou kdykoli přesunout na jakoukoli část hřiště, kterou chtějí – za předpokladu, že je na jejich straně.

Počet hráčů v poli a velikost hřiště

Každý tým plážového volejbalu se skládá ze dvou hráčů a sport se provádí na pískovém hřišti o velikosti 26,2 stop čtverečních. Síť měřící 7 stop 11 palců vysoká je umístěna ve středu kurtu během mužských zápasů. V ženských zápasech je síť nastavena na mírně nižší výšku 7 stop 4 palce. Sloupky používané na obou stranách sítě jsou umístěny ve stejné vzdálenosti od každé postranní čáry k vycpávce sloupků.

Technika hry

Obrana v plážovém volejbalu je o blokování míče, když se pohybuje na vzdálenost směrem k zemi na vaší polovině hřiště. Speciální „blokové signály“ používají hráči jako způsob, jak říct svým spoluhráčům, jaký druh bloku hodlají použít. Ty se obvykle vyrábějí za jejich zády, takže druhý tým nevidí, co se chystají udělat. K označení různých typů bloků se používají různé typy pohybů prstů. Tyto signály jsou předem naplánovány a nacvičeny, aby byla komunikace mezi spoluhráči co nejúčinnější.

Vybavení hráčů

  • Od přelomu tisíciletí musí hráči při účasti na zápase v plážovém volejbalu nosit specifické uniformy. Ženy mohou nosit topy s dlouhým rukávem a šortky nebo jednodílné plavky. Kolem uniforem plážového volejbalu zůstává vysoký stupeň kontroverze. Zatímco mnoho hráčů dává přednost kratšímu, lehčímu oblečení, které zakrývá méně oblastí kůže, organizace váhají, zda to povolit, protože se obávají, že by to mohli diváci a publikum považovat za „příliš odhalující“.
  • Nafouknutý míč používaný v plážovém volejbalu má často jasnou barvu (bílá, žlutá, oranžová) a váží kolem 9-10 uncí, s vnitřním tlakem 2,5-3,2 lb/sq.

Bodování

V plážovém volejbalu se body získávají, když se týmu podaří odpálit míč určitým způsobem, takže tým soupeře nemůže míč vrátit zákonným způsobem. Nelegální return zahrnuje zásah do sítě, příliš časté odpalování míče během jedné výměny (jsou povoleny tři doteky) nebo neúspěch do míče vůbec. Po každých 7 bodech během prvních dvou setů si týmy musí vyměnit strany a přesunout se na druhou stranu hřiště. Během třetího setu také požadovali po každých 5 bodech přejít na druhou stranu. Oddechový čas je zadržen, když je nashromážděno celkem 21 bodů, jako když je například skóre 14-7.

Vítězství ve hře

V plážovém volejbalu je vítězem vyhlášen tým, který jako první vyhraje dva sety. Individuální set se vyhrává získáním 21 bodů – nebo 15 bodů v závěrečném setu – o dva čisté body. Pokud je tedy skóre například 21-20, set bude pokračovat, dokud jeden tým nevede o dva body (např. 24-22)

Zdroje: Rulesofsport.com