Lukostřelba je praktické lovecké a vojenské umění, které se vyvinulo v samostatné sportovní odvětví s dlouhou tradicí starou desítky tisíc let. Jedná se o specifický olympijský sport, který je také národním sportem v Bhútánu. Sportovní lukostřelba zahrnuje střelbu na přesnost z různých vzdáleností do terče, přičemž cílem je získat co nejvíce bodů. Existují různé disciplíny, jako je terčová lukostřelba, terénní lukostřelba, 3D lukostřelba a další.
Co je cílem lukostřelby?
Soutěžní lukostřelba – tedy lukostřelba, při níž lukostřelci míří šípy na terč – má různé formy, ale všechny mají stejný cíl: vystřelit šípy, co nejblíže středu terče. Na olympijských hrách závodníci míří na terč ze vzdálenosti 70 metrů a kola zahrnují kolo hodnocení, v němž celkové výsledky určují pořadí sportovců před vyřazovacím formátem „head to head“.
Pravidla lukostřelby
- Lukostřelci musí dodržovat všechna oficiální pravidla, pokud jde o vybavení, které používají při výkonu svého sportu, přičemž hlavní důraz je kladen na to, aby nepoužívali žádné vybavení nebo doplňky, které by jim poskytovaly nespravedlivou výhodu oproti soupeři.
- Maximální povolený čas pro vystřelení konce tří šípů jsou dvě minuty a čtyři minuty pro konec šesti šípů.
- Sportovci nesmějí zvednout rameno luku, dokud není dán pokyn ke startu, a v případě natažení luku po ukončení oficiálního tréninku mohou být uděleny penalizace – v podobě odebrání bodů.
- Šíp nelze za žádných okolností vystřelit znovu. Šíp může být považován za nevystřelený, pokud spadne z luku nebo se chybně vystřelí, nebo pokud se terč rozletí nebo převrhne. Za takových okolností se poskytne čas navíc.
- Šíp, který se odrazí nebo visí z terče, bude stále hodnocen na základě stopy, kterou udělá na ploše terče. Šípy, které se zaseknou – ve stylu Robina Hooda – do nákončí jiného šípu, se bodují stejně jako šíp, do kterého jsou zaseknuty.
- Sportovci mohou být za různá porušení pravidel diskvalifikováni, mohou jim být odečteny body nebo jim může být zakázána účast v soutěži, a to podle závažnosti přestupku.
- Pokud dojde k poškození vybavení, lze se obrátit na rozhodčího s žádostí o jeho výměnu nebo opravu, přičemž případné časové úlevy jsou na uvážení rozhodčího.
Počet hráčů v poli
- I když je zřejmé, že luk drží najednou pouze jeden lukostřelec, konají se soutěže jednotlivců i družstev. Lukostřelci musí mít samozřejmě luk, který Světová lukostřelecká federace (WA) popisuje jako „nástroj skládající se z rukojeti (gripu), stojanu (bez průstřelu) a dvou ohebných končetin, z nichž každá je zakončena hrotem s tětivovým nástavcem“.
Vybavení hráčů
- Tětiva může mít libovolný počet pramenů, pokud se hodí k luku, a může být použita také nastavitelná opěrka šípů a zaměřovač. Druhy používaných šípů nejsou příliš omezeny, kromě těch, které by mohly způsobit nepřiměřené poškození terčů, ačkoli maximální průměr dříku šípu by neměl přesáhnout 9,3 mm a průměr hrotů by neměl přesáhnout 9,4 mm. Všechny šípy závodníků by měly být označeny jejich jménem nebo iniciálami na dříku a všechny šípy použité závodníkem v určitém kole (nebo „konci“) by měly být identické.
- Lze používat ochranu prstů (včetně pásky nebo rukavic), stejně jako chrániče hrudníku, chrániče paží a další podobné doplňky, které nepřinášejí žádnou jinou výslovnou výhodu než ochrannou nebo zvyšující pohodlí.
- Samotný terč se liší velikostí – terče používané při olympijské lukostřelbě mají průměr 122 cm – ale všechny obsahují 10 soustředných kruhů, které představují různé bodovací sektory. Nejvzdálenější dva kruhy (nazývané jeden a dva kruhy) jsou bílé, tři a čtyři jsou černé, pět a šest jsou modré, sedm a osm jsou červené a devět a deset – nejvnitřnější kruhy – jsou zlaté. Deset kroužků má také vnitřní kroužek (označovaný jako „vnitřní desítka“ nebo „kroužek X“), který se někdy používá k rozhodování o remízách.
Bodování
Bodování v lukostřelbě je velmi jednoduché: stačí sečíst počet bodů podle toho, kam šípy zasáhnou cíl. Nejvyšší počet bodů za jeden šíp je 10 za zásah vnitřního zlatého kroužku, zatímco nejmenší počet bodů (za zásah vnějšího bílého kroužku) je jeden bod. Šípy, které zcela minou cíl, nejsou bodovány vůbec.
V olympijské soutěži musí sportovci vystřelit 72 šípů ve 12 fázích, přičemž o jejich umístění rozhoduje celkové kumulativní skóre. Poté jdou do vyřazovací soutěže, kde musí jednoduše získat více bodů než jejich soupeř. Turnaje se liší formátem a počtem šípů, které musí soutěžící vystřelit, a vzdáleností k terči.
Vítězství ve hře
Jak již bylo zmíněno, záleží na specifikách turnaje, v němž lukostřelec soutěží, ale v lukostřelecké soutěži se vítězem stává buď osoba, která má nejvyšší kumulativní celkové skóre po určitém počtu šípů, nebo ta, která úspěšně překonala všechny soupeře, s nimiž se utkala ve vyřazovacím scénáři.
V případě rovnosti bodů je vítězem vyhlášen lukostřelec s nejvyšším počtem desítek (včetně vnitřních desítek). Pokud je i tento počet stejný, vítězí ten, kdo má větší počet vnitřních desítek. Alternativně – nebo následně – lze k rozdělení soutěžících, kteří dosáhli rovnosti, použít rozstřel.
Zdroje: Rulesofsport.com