Badminton

Badminton je sport, který je známý již od 16. století. Tento sport se hraje v hale a jeho vrcholem jsou olympijské soutěže. Je velmi populární v asijských zemích, jako je Čína a Indie, které jsou v čele a produkují některé z nejlepších světových hráčů.

Co je cílem badmintonu?

Cílem badmintonu je odpálit košík přes síť a nechat ho dopadnout do vymezených prostor kurtu. Pokud se soupeři podaří košík vrátit, následuje rallye. Pokud tuto rallye vyhrajete, tj. donutíte soupeře odpálit košík ven nebo do sítě, získáváte bod. K vítězství v setu je třeba vyhrát 21 bodů, přičemž většina zápasů se hraje na 3 vítězné sety. Body lze získat na obou podáních.

Pravidla badmintonu

• Hru mohou hrát dva (dvouhra) nebo čtyři (čtyřhra) hráči.
  • Oficiální zápas musí být odehrán v hale na kurtu odpovídajících rozměrů. Rozměry kurtu jsou 6,1 × 13,4 m. Síť je umístěna uprostřed kurtu a je nastavena na 1,55 m.
  • Pro získání bodu musí košíkem zasáhnout v rámci parametrů soupeřova kurtu.
  • Pokud košík zasáhne síť nebo dopadne mimo ni, je bod přiznán soupeři.
  • Hráči musí podávat diagonálně přes síť soupeři. Při zisku bodů se pak podávací stanoviště přesouvají z jedné strany na druhou. Neexistují žádná druhá podání, takže pokud vaše první podání skončí v autu, získává bod soupeř.
  • Podání musí být zasaženo pod paží a pod pasem podávajícího. Podání přes ruku není povoleno.
  • Každá hra začíná hodem, který určí, který hráč bude podávat jako první a z které strany kurtu chce soupeř začít.
  • Jakmile je košík „živý“, může se hráč pohybovat po kurtu, jak si přeje. Je povoleno odpalovat košík mimo hrací plochu.
  • Pokud se hráč dotkne sítě jakoukoli částí těla nebo rakety, je to považováno za chybu a soupeř získává bod.
  • Chyba se také oznamuje, pokud hráč úmyslně rozptyluje soupeře, pokud je košík zachycen v raketě a poté odhozena, pokud je košík zasažen dvakrát nebo pokud hráč pokračuje v přestupcích proti badmintonovým pravidlům.
  • Každou hru řídí rozhodčí na vysoké židli, který dohlíží na průběh hry. Jsou zde také čároví rozhodčí, kteří sledují, zda košík dopadl do kurtu, nebo ne. Rozhodčí má nadřazenou pravomoc rozhodovat o přestupcích a chybách.
  • Let může rozhodčí odpískat, pokud nastala nepředvídaná nebo náhodná okolnost. Může jít například o zaseknutí košíku v síti, jeden z hráčů nebyl připraven nebo o rozhodnutí, které je příliš těsné na to, aby bylo možné ho rozhodnout.
  • Hra má pouze dva oddechové časy v podobě 90sekundového odpočinku po první hře a 5minutového odpočinku po druhé hře.
  • Pokud hráč neustále porušuje pravidla, má rozhodčí pravomoc odebrat hráči body, přičemž za přetrvávající fauly může být set nebo dokonce zápas ztracen.

Počet hráčů v poli

Badminton se hraje ve dvou formách, dvouhře a čtyřhře (je možné hrát i smíšenou čtyřhru). Každý hráč smí používat strunnou raketu (podobnou tenisové raketě, ale s menší hlavou) a košík. Košík se skládá z půlkulatého míčku ve spodní části a z materiálu podobného peří, který obklopuje horní část. Ve skutečnosti můžete zasáhnout pouze spodní část košíku, a protože do hry vstupuje gravitace, míček se vždy obrátí stranou směřující dolů. Košík můžete zasáhnout pouze jednou, než dopadne na zem nebo přelétne přes síť.
Kurt měří 6,1 m na šířku a 13,4 m na délku. Přes střed obdélníkového kurtu vede síť ve výšce 1,55 metru. Podél každé strany kurtu vedou dvě vnější čáry. Vnitřní čáry slouží jako parametr pro zápas dvouhry, zatímco vnější čára se používá pro zápas čtyřhry.

Vybavení hráčů

Každý hráč smí používat strunnou raketu (podobnou tenisové raketě, ale s menší hlavou) a košík.

Bodování

Bod získáte, když úspěšně odpálíte košík přes síť a dopadne do soupeřova kurtu dříve, než ji odpálí on. Bod lze také získat, když soupeř odpálí košík buď do sítě, nebo mimo její parametry.

Vítězství ve hře

Abyste vyhráli hru, musíte dosáhnout 21 bodů dříve než soupeř. Pokud se vám to podaří, vyhráli jste daný set. Pokud je skóre vyrovnané 20:20, rozhoduje hráč, kterému se podaří získat dva jasné body. Pokud je stav bodů stále vyrovnaný (29-29), rozhodne o vítězi sady další bod. K celkovému vítězství ve hře je třeba vyhrát 2 ze 3 odehraných setů.

Zdroje: Rulesofsport.com