Sporty se zvířaty

Sportů se zvířaty je dnes bezpočet, i když se od nich pomalu odkláníme. Důvodem je, že u mnohých z těchto sportů dochází k týrání zvířat, proti čemuž bojují nejen jejich ochránci.

Závody

Toto je velice častý druh sportu. Je to v naší povaze, že rádi závodíme a předbíháme se v tom, kdo a kde bude dříve. Sports with AnimalsA zvířata na tom nejsou jinak. I ve volné přírodě se zvířata předhánějí v tom být lepší a rychlejší. Lidé pak závodí buď se zvířaty – jako například na koních, psích spřeženích apod., nebo nechávají závodit zvířata mezí sebou. Zkoušíme nechávat závodit prakticky jakákoli zvířata, od psů přes želvy až po pštrosy.

Jeden na jednoho

Zde se řadí sporty jako třeba rytířská klání dřevci, která byla velice častá při rytířských turnajích v 16. století, kdy jeden rytíř s jedním koněm soupeří proti dalšímu rytíři s koněm.

Týmové hry

Do této kategorie bychom mohli zařadit například pólo, které se hraje nejen na koních, ale dokonce i na slonech. S tím přišla britská aristokracie v Nepálu na počátku 20. století.

Souboje

Dnes již tohoto druhu sportu díky aktivitě ochránců zvířat ubývá, ale dříve byl velice oblíbený. Lidé zvířata povětšinou štvou proti sobě a sází na toho, který přežije. Můžeme se setkat s psími nebo kohoutími zápasy, které jsou stále časté. Do této kategorie můžeme zařadit také býčí zápasy (neboli koridy), kdy je býk rozzuřen (většinou) červenou látkou a toreador, který býka dráždí, se mu vyhýbá a přitom do býka zapichuje kopí a nakonec jej usmrcuje mečem.

Lov

Opět kdysi velice populární sport, při kterém se jezdilo na koni, a lovila se většinou vysoká zvěř v lesích. U lovů byli přítomni také psi, kteří pomáhali zvěř vystopovat a najít. Můžeme sem také zařadit střelbu ptáků.

Šlechtění a trénovaní zvířat

V dnešní době je toto jedním z populárních aktivit se zvířaty. Ta jsou cvičena, aby poslouchala povely a poté závodila v mnoha disciplínách (většinou jsou to různé překážkové dráhy).

 

Comments are closed.