Proč jsou fanoušci pro sport tak důležití

Zajisté Vás někdy napadlo, proč si hráči a trenéři tolik zakládají na věrnosti fanoušků. Často a rádi si poněkud naivně myslíme, že je to čistě z toho důvodu, že daný sport milují stejně tak jako nás, jejich fanoušky. A ano, samozřejmě i to je důvodem, proč jsou jejich fanoušci natolik důležití. Ale není to ani zdaleka jediný ani ten nejdůležitější důvod.

Uznejme, že žijeme v době, kde hlavní roli hrají především peníze. Fanoušci jsou tím nejdůležitějším bodem každého týmu a sportu především právě proto, že díky nim vydělávají sportovci a ostatní pracovníci peníze. Bez fanoušků by tedy žádný sport neexistoval, maximálně tak jako sport rekreační.

fansFanoušci také slouží jako motivace hráčů. A to ze spousty důvodů. Jedním z nich jsou tedy peníze, ale fanoušci hráče během hry také povzbuzují a dodávají jim sebevědomí. To je velice důležitým posláním každého fanouška.

Fanoušky také můžeme rozdělit na dva tábory. Ten první je tvořen těmi skálopevnými. Ti jsou se svým týmem vždy, a fandí mu za každých okolností. Každý tým má takovéto pevné jádro, a každý tým si takovéto jádro hýčká, protože oni jsou jediní, kdo je v dobách, kdy se nedaří, může posunout dál.

Druhým táborem jsou ti, kteří přebíhají od jednoho týmu k druhému, podle toho, kdo právě vítězí a hraje lépe. Logicky v době slávy a úspěchů má tyto fanoušky každý tým rád, ale jakmile úspěch odezní, fanoušci se vytratí.

Dále pak jsou častí také fanoušci, kteří svůj tým berou natolik vážně, že nesnesou jiné názory lidí, popř. to, že někdo jiný fandí někomu jinému. Většina týmů toto z velice jasných důvodů nepodporuje a netoleruje. U nás jsou také známé skupiny fanoušků např. z Polska, které jezdily na zápasy do Česka jen za účelem vyvolání potyčky. Díky nim dnes existuje možnost zakázat některým osobám vstup na stadion a po předešlých potyčkách je dnes na stadionech opět klidněji a bezpečněji.

 

Comments are closed.