Co definuje sport?

Jsportaká je přesná definice sportu? Jelikož u mnoha aktivit je těžké říct, zda jsou nebo nejsou sporty, hledáme důvody, proč by sportem něco mohlo či nemohlo být. Jako skvělý pomocník v rozhodování se nám v tomto případě hodí definice. Pojďme se podívat blíže na to, co přesně sport definuje.

Podle mnoha zdrojů je základním principem sportu to, že se většinou jedná o soutěživou fyzickou aktivitu, která je organizovaná, ale i spontánní. Účelem pak je využít schopností, udržet či vylepšit fyzickou zdatnost a zároveň by měl účastníky (a někdy také diváky) bavit.

Většinou soupeří dvě strany proti sobě a účelem hry je pak buďto remíza nebo výhra/prohra. Remízu pak některé sporty neumožňují vůbec. Vždy pokud jde o soutěž, se vítěz může dále účastnit turnaje, šampionátu apod. na vyšších úrovních.

Všeobecně je u sportu vyžadována fyzická zdatnost a dovednost. Většinou nejvyšší úrovní, na které se sport odehrává, jsou olympijské hry, na kterých mohou být pouze ty sporty, které takovouto definici sportu splňují.

I když většina institucí bere sport jako fyzickou aktivitu, existuje určité množství sportů, které jsou soutěživé, ale nevyžadují fyzickou zdatnost. Sama olympijská komise uznává za oprávněné sporty například šachy a bridge.

Sporty také mají vždy určitá pravidla, která je potřeba dodržovat, a která zamezují možné nefér hře. Většinou jsou přítomni rozhodčí, kteří na pravidla dohlíží a případně trestají za prohřešky. Pravidla mohou být různého charakteru – umělecký dojem, objektivní či subjektivní zhodnocení situace, technická, apod.

Často se také uchovávají data o tom, kdo měl jaké výsledky. Ty se podle popularity sportu také zveřejňují na webových stránkách, v televizi či časopisech a novinách. Sport oslovuje velké množství lidí, pro které se velice často vytváří veřejná utkání a vystoupení.

Díky těmto bodům je součástí sportu často také sázení, které je v některých případech velice silně moderováno, v jiných případech je to základem daného sportu. Podle mnoha průzkumů je mezi sporty nejnavštěvovanější fotbal a nejlevnější (tedy všem přístupný sport) je běh. Celkově sportovní odvětví je velice bohaté a vlivné.

 

Comments are closed.